• Wczoraj i dziś naszej szkolnej biblioteki

Nasza biblioteka szkolna ma pewnie tyle lat co szkoła  - 150!  Chyba nikt nie wyobraża sobie, że szkoła może istnieć bez biblioteki i choć w starych dokumentach nie znaleźliśmy o niej wzmianki, zakładamy, że musiała być!  Przez jej progi przewinęły się tysiące czytelników, wielu było też bibliotekarzy, którzy z pasją i oddaniem zachęcali dzieci i młodzież do czytania. Dziś biblioteka zaprasza was do funkcjonalnych, przestronnych pomieszczeń. Nie zawsze tak jednak było. Księgozbiór „wędrował” po budynku szkolnym. Pomieszczeniami biblioteki były kiedyś - obecny gabinet pielęgniarki czyli sala znajdująca się bezpośrednio przy auli szkolnej oraz sale 108 i 203.

Dopiero od 1995 roku, gdy zabudowano podcienie i dobudowano parter, książki mogły się wygodnie  „rozlokować” na półkach w przestronnych salach. Biblioteka w dobudowanej części budynku szkolnego, miała do dyspozycji dwa pomieszczenia przeznaczone na, rozdzielone przeszkloną ścianą - wypożyczalnię i czytelnię.

W grudniu 2007 roku czytelnia  biblioteki szkolnej została wyposażona w nowoczesne Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, pozyskane przez szkołę w ramach programu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W marcu 2010 roku biblioteka została przeniesiona na trzecie piętro budynku szkolnego, w miejsce dawnych pomieszczeń pracowni zajęć technicznych i gabinetów - lekarskiego i dentystycznego, które poddane przebudowie pozwoliły na wydzielenie dwóch przestronnych pomieszczeń - wypożyczalni z czytelnią i sali multimedialnej  wyposażonej w 12 komputerów z dostępem do internetu oraz rzutnik do projekcji filmów.

Księgozbiór biblioteczny liczy około 11 tysięcy woluminów. Są tu lektury szkolne, literatura obyczajowa i przygodowa dla dzieci i młodzieży, książki popularnonaukowe i przyrodnicze. Najstarszą zarejestrowaną, dostępną do wypożyczeń książką, są  wydane w 1946 roku opowiadania  Marii Konopnickiej „Dym” i „Martwa natura”. W założonych po wojnie, w 1946 roku księgach inwentarzowych jako pierwszą wpisano książkę F. Molnara „Chłopcy z Placu Broni”.
          Na miejscu w czytelni uczniowie mogą korzystać z bogatego księgozbioru podręcznego zawierającego  encyklopedie, słowniki, przewodniki i wydawnictwa albumowe.

Wśród prenumerowanych przez szkołę czasopism znaczna część to pisma dla dzieci i młodzieży, które można czytać na miejscu. Biblioteka posiada również zbiory audiowizualne - kasety video z nagraniami filmów i programów dydaktycznych oraz  kasety magnetofonowe z nagraniami bajek i baśni dla dzieci. Zbiory te wykorzystywane są podczas lekcji oraz indywidualnie w czytelni.

W roku szkolnym 2001/2002 rozpoczęła się komputeryzacja biblioteki szkolnej. Systematycznie prowadzone są prace związane z tworzeniem komputerowej bazy danych. Skatalogowano wszystkie ksiązki wpisane do ksiąg inwentarzowych biblioteki i na bieżąco katalogowane są nowości. Uczniowie mogą korzystać z katalogów biblioteki dostępnych w pracowni multimedialnej , na każdym z komputerów.