• Dla rodziców

• Drogi Rodzicu!

Podejmowanie decyzji jest trudne. Szczególnie wówczas, gdy dotyczy ona ważnych spraw, takich, jak np. wybór szkoły i zawodu własnego dziecka. Podejmowanie ważnych decyzji może być wielkim wyzwaniem dla nastolatka oraz jego rodziców.

Na czym polega? Na świadomym wyborze jednej z co najmniej dwóch możliwości. Podejmując decyzję skupiamy się głównie na trzech elementach– celu, konsekwencjach i ryzyku. Należy pamiętać, aby przeanalizować całą sytuację. Warto przy tym zadać sobie pytania: „Co chcę osiągnąć?” i „Jak zamierzam tego dokonać?”

PODEJMUJĄC  DECYZJĘ:

1. Skupiamy się na celu,

2. Pamiętamy o ryzyku,

3. Bierzemy pod uwagę konsekwencje.

Jak więc pomóc dziecku podjąć trafną, dobrą, racjonalną i odpowiedzialną decyzję?

Przede wszystkim:

- słuchać, co dziecko ma do powiedzenia,

- rozważyć z nim wszystkie czynniki, które mogą być kluczowe dla podjęcia decyzji,

- pomóc w przygotowaniu listy możliwych rozwiązań,

- zachęcić dziecko do przeanalizowania „plusów” i „minusów” każdego rozwiązania,

- pomóc dziecku wybrać najlepsze rozwiązanie,

- chwalić za aktywność, wspierać, akceptować i po prostu być z dzieckiem.

Rodzice mogą pomagać swoim dzieciom w podejmowaniu decyzji, ale zarazem, promując ich autonomię i rozwój osobisty, powinni zostawiać im wystarczająco dużo przestrzeni, by ostatecznie to dzieci były tymi, które decyzję podejmują!

Czasami jednak warto poszukać pomocy. Dużym wsparciem mogą być doradcy zawodowi. Warto sięgać także po różne dostępne narzędzia pomagające określić predyspozycje dziecka do wykonywania konkretnego zawodu.