• Drodzy Rodzice!

                         

                      Bardzo ważnym aspektem dla naszych pociech jest wspólne spędzanie czasu, dlatego postarajmy się przebywać z dzieckiem jak najwięcej. Dzięki temu z pewnością łatwiej będzie mu się odnaleźć, a zarazem mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym prawdziwych zagrożeń takich jak: dopalacze,narkotyki, alkohol, papierosy czy działania aspołeczne. Cytując Irenę Koźmińską - Prezes Fundacji ,,ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" - ,,...dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość".        

                      Jednym ze sposobów wspólnie spędzanego czasu może być czytanie dziecku. Już od urodzenia, czyli zanim nauczy się mówić i czytać, warto osłuchać je z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Czytając książki dziecku kształtujemy jego charakter niezależnie od wieku. Warto wiedzieć, iż regularne czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, tak samo jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty. Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Słowo drukowane pomaga w sortowaniu i przetwarzaniu informacji, co staje się przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów. Czytanie dziecku pobudza i rozwija jego wyobraźnię, dostarcza mu wielu emocji i radości, poszerza wiedzę oraz propaguje dobre wzorce. Warto głośno czytać dzieciom, ponieważ przekłada się to na ich łatwiejszą i efektywniejszą naukę w szkole. Nie porzucajmy tej praktyki nawet wtedy, gdy dziecko potrafi już czytać samo (nawet, gdy jest już w piątej czy szóstej klasie).

                      Codzienne czytanie to nie tylko wspólnie spędzony czas, to budowanie zaufania oraz pozytywnych relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dlatego apelujemy - czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

                     

                                                                                                                  Bibliotekarki SP9

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 9 im. dra Franciszka Witaszka w Poznaniu, ul. Łukaszewicza 9/13
      • 0 61 866-33-65 sekretariat - 512 085 001, pedagodzy - 780 714 932, kierownik gospodarcza - 533 431 515
      • ul. Łukaszewicza 9/13, 60 - 726 Poznań Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych